Posiłek po treningu – co powinien zawierać posiłek potreningowy?


Wiele osób aktywnych fizycznie może zastanawiać się, czy konieczne jest spożywanie posiłku po treningu. Błędem wielu sportowców może być to, że odmawiają sobie jedzenia po wysiłku fizycznym – w nadziei, że poskutkuje to szybszą utratą wagi. Jednak, niezależnie czy nasze ćwiczenia mają za zadanie sprawić, że zrzucimy niechciane kilogramy czy może zwiększymy masę mięśniową, warto zjeść coś po wysiłku. Jakie produkty spożywcze będą najlepsze dla naszego organizmu?

Posiłek po treningu

Jeśli spożyte przez nas po ćwiczeniach produkty wpisują się w naszą codzienną dietę i nie przekraczają limitu zaplanowanych przez nas kalorii, nie ma potrzeb do zmartwień. Problemem może być nadmierne podjadanie dodatkowych produktów – jednak nikt z nas nie powinien odmawiać sobie jedzenia, które mieliśmy przygotowane, tylko dlatego że jesteśmy po ćwiczeniach! Idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach będzie skorzystanie z diety pudełkowej – np. z Lightlunch.pl, dzięki której nigdy nie zjemy więcej, niż założyliśmy podczas zamawiania diety.

Co najlepiej zjeść po wysiłku fizycznym?

Najlepiej pamiętać o tym, że posiłek po treningu powinien być uzależniony od tego, jakiego rodzaju ćwiczenia wykonywaliśmy. Dlatego też, po wysiłku wydolnościowym najlepiej zjeść coś bogatego w węglowodany. Dlaczego? Ponieważ organizm będzie chciał odzyskać utraconą energię. Warto postawić na mieszankę cukrów prostych i złożonych, takich jak np. owsianka z owocami. Nie zaszkodzi dodać trochę białka, a więc np. jogurtu, mleka lub kefiru. Na posiłek po treningu na siłowni najlepiej sprawdzi się coś wysokobiałkowego, np. mięso, jajka nabiał lub potrawa z dań strączkowych.

Ile czasu należy odczekać po treningu?

Nie ma określonego czasu – może być to zarówno 20 minut, jak i kilka godzin. Najlepiej słuchać własnego organizmu i jeść wtedy, kiedy odczuwamy głód – wówczas posiłek z pewnością nam nie zaszkodzi. Nawet, jeśli trening kończymy po godzinie 21:00, warto zjeść chociażby niewielką przekąskę – jeśli położymy się głodni, bez dostarczenia swojemu organizmowi potrzebnych składników, z pewnością nie wpłynie to pozytywnie na nasze zdrowie.