Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, dieta


Coraz częściej diagnozowana nietolerancja laktozy to schorzenie, które może przytrafić się każdemu z nas. Jest to dość popularna przypadłość – szacuje się, że może na nią cierpieć od 20% do 40% populacji w Europie. W Polsce natomiast, średnio co 4 lub piąta osoba może nie mieć w organizmie odpowiednich enzymów (czyli laktazy, odpowiedzialnej za rozkład zawartego w mleku składnika). Nie jest to jednak koniec świata – takie osoby bez problemu mogą spożywać pełnowartościowe posiłki, ograniczając lub eliminując szkodliwe składniki. Nasza oferta diety pudełkowej przewidziała odpowiednie i zbilansowane posiłki dla osób, których organizmy nie tolerują mleka, jogurtów czy kefirów.

W czym znaleźć można laktozę?

Tak naprawdę, składnik ten jest obecny w większości produktów, które tworzy się z mleka krowiego. W związku z tym, sery, twarogi, napoje mleczne czy desery (małe ilości znajdują się również w margarynie, cukierkach i chlebie) mogą negatywnie wpływać na osoby z tym schorzeniem. Co to znaczy negatywnie? Najczęstszymi objawami są bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, nudności oraz uczucie pełnego brzucha. Wszystko to dlatego, że laktoza nie jest odpowiednio rozkładana (jest dwucukrem), w związku z czym następuje jej fermentacja w układzie pokarmowym (konkretnie w jelicie grubym).

Nietolerancja a dieta

Schorzenie to może mieć dwa typy – może być wrodzone lub wtórne. W przypadku wariantu wrodzonego, konieczne będzie wyeliminowanie wszelkich produktów z mleka. Na szczęście, na rynku dostępnych jest wiele artykułów spożywczych, takich jak zamienniki mleka, jogurtów czy sera, kierowane do wegan. Napoje sojowe czy jogurty owsiane z pewnością nie zaszkodzą układowi pokarmowemu, a co więcej, uzupełnione są o witaminy i minerały (jak np. witamina B12), które w innym przypadku trzeba by było suplementować oddzielnie. Osoby, które cierpią na wtórną nietolerancję laktozy, muszą poznać swój limit – poleca im się spożywanie produktów o niskiej zawartości tego składnika (jak np. sery pleśniowe, topione lub konkretne ich gatunki, kefiry, maślanki) w ograniczonym zakresie.

W ofercie lightlunch.pl z łatwością wybierzesz dietę dla osób z nietolerancją laktozy, a my zadbamy, aby dostarczyć Ci pełnowartościowe posiłki!